Obłóż mięso na kotlety owocową marynatą, a będą delikatne jak nigdy. Ten patent zdradził mi kucharz
Marynowanie mięs ma za zadanie nie tylko dodać potrawie smaku i aromatu, ale przede wszystkim zmiękczyć mięso. Dzięki temu zabiegowi skraca się czas niezbędnej obróbki termicznej, a upieczone albo usmażone mięso jest niezwykle delikatne. W czym więc najlepiej zamarynować np. schab na kotlety, by smakowały wyśmienicie? Oto jeden z doskonałych pomysłów.
W czym najlepiej marynować mięso?
By osiągnąć efekt zmiękczenia mięsa, marynata powinna zawierać kwaśny składnik. To właśnie on ma moc kruszenia włókien mięśniowych, więc powinien stanowić podstawę każdej marynaty. W tej roli dobrze więc sprawdzi się np. wino, ocet, kefir, maślanka, sok z cytryny, a także inne soki owoce i świeże owoce. Składniki te warto połączyć z przyprawami, ziołami, czosnkiem i olejem. Dodatki te zadbają o odpowiedni smak i aromat potrawy.
Jak zrobić owocową marynatę do mięsa?
Marynata nawet z samych owoców potrafi zdziałać cuda. A jest niezwykle prosta do przygotowania. Owoce kiwi wystarczy obrać, drobno posiekać i obłożyć nimi np. mięso na kotlety. Całość należy wstawić do lodówki na co najmniej pół godziny, ale nie dłużej niż na 2 godziny. Marynata z kiwi bardzo szybko bowiem zmiękcza mięso. Posiekane czy zblendowane kiwi można też wymieszać z posiekanym czosnkiem, oliwą, ziołami, solą i pieprzem. Wtedy kotlety nabiorą przy okazji wyrazistego smaku.
A w jaki sposób kiwi zmiękcza mięso? Jak powiedział mi znajomy kucharz, tu nie chodzi tylko o kwaśny smak tych owoców. Kiwi zawiera bowiem również enzym actinidin, który potrafi rozkładać białko. A właśnie z niego w dużej mierze składa się mięso. I to ten składnik stanowi o twardości wieprzowiny czy wołowiny. Wystarczy go jednak nieco rozłożyć, by struktura mięsa zrobiła się delikatniejsza.
Jakie inne owoce działają na mięso podobnie, jak kiwi?
Jak się okazuje, podobne zdolności kruszenia mięsa, wykazują też inne owoce. Należą do nich: ananas, papaja, mango, świeże figi. Owoce te również zawierają enzymy proteolityczne, czyli rozkładające białko. Najsilniej działają one w kiwi, ananasie i papai i tu czas marynowania nie powinien przekraczać 2 godzin. W przypadku fig i mango czas trzymania mięsa w marynacie warto wydłużyć do 3-4 godzin.